پارسی فایل  جامع ترین فروشگاه فایل پارسی اپلیکیشن کتاب آموزش جامع رانندگی مخصوص اندروید مرجع دانلود فایل های لایه باز
در هنگام خرید حتما روی دکمه تکمیل خرید در صفحه بانک کلیک کنید تا پرداخت شما تکمیل شود مراحل پرداخت را تا آخر و دریافت کدپیگیری سفارش انجام دهید ؛ در صورتی که نتوانستید پرداخت الکترونیکی را انجام دهید چند دقیقه صبر کنید و مجددا اقدام کنید و یا از طریق مرورگر دیگری وارد سایت شوید یا اینکه بانک عامل را تغییر دهید.پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود. رمز عبور تمامی فایل های فشرده، عبارت www.parsifile.com میباشد. ((( جهت تبادل لینک با این فروشگاه با ایمیل trafffic98@gmail.com در ارتباط باشید .)))

عبرت و تربیت در نهج البلاغه (۶۴ صفحه)

عبرت و تربیت در نهج البلاغه (۶۴ صفحه)

چکیده

از کارآمدترين روشهاي تربيتي که در قرآن و سيره پيشوايان ديني آمده، روش عبرت است. عبرت حالتي است که در اثر برخورد با اموري ظاهري و مشهود، براي انسان پديد مي‏آيد و به معرفتي باطني و غير مشهود منتهي مي‏شود. به اين حالت، اگرچه روش نمي‏گويند ولي با توجه به عامل ايجادکننده آن، جنبه روشي پيدا مي‏کند. تشابه زندگي انسانها و اقوام و ملل مختلف با يکديگر، حسابگري و انديشه‏ورزي و نيز تأثيرپذيري انسان، مباني اين روش را تشکيل مي‏دهند؛ يعني در اثر تعامل اين ويژگيها با يکديگر، حالت عبرت پديد مي‏آيد. دست‏يابي به بينش، بهره‏مندي از تجارب ديگران، مصونيت نسبي از خطا و درنهايت استفاده بهينه از باقيمانده عمر، از پيامدهاي تربيتي و آثار عبرت است. از منابع عبرت، مي‏توان به حوادث و تحولات تاريخي، سرگذشت اقوام و ملل، شگفتيهاي خلقت، حيات و مرگ تمدنها، عظمت و انحطاط دولتها، تجربيات اوليه خود انسان و در يک کلام، دنيا و سنتهاي حاکم بر آن اشاره کرد.

مقدمه

از كارآمدترين روشهاى تربيتى كه در قرآن و سيره پيشوايان دينى آمده، روش عبرت است. عبرت حالتى است كه در اثر برخورد با امورى ظاهرى و مشهود، براى انسان پديد مى‏آيد و به معرفتى باطنى و غير مشهود منتهى مى‏شود. ».(راغب اصفهانی,حسین بن محمد,المفردات فی غریب القران,تهران:مکتبه المرتضویه,ماده«عبر»,ص320) به اين حالت، اگرچه روش نمى‏گويند ولى با توجه به عامل ايجادكننده آن، جنبه روشى پيدا مى‏كند. تشابه زندگى انسانها و اقوام و ملل مختلف با يكديگر، حسابگرى و انديشه‏ورزى و نيز تأثيرپذيرى انسان، مبانى اين روش را تشكيل مى‏دهند؛ يعنى در اثر تعامل اين ويژگيها با يكديگر، حالت عبرت پديد مى‏آيد. دست‏يابى به بينش، بهره‏مندى از تجارب ديگران، مصونيت نسبى از خطا و درنهايت استفاده بهينه از باقيمانده عمر، از پيامدهاى تربيتى و آثار عبرت است. از منابع عبرت، مى‏توان به حوادث و تحولات تاريخى، سرگذشت اقوام و ملل، شگفتيهاى خلقت، حيات و مرگ تمدنها، عظمت و انحطاط دولتها، تجربيات اوليه خود انسان و در يك كلام، دنيا و سنتهاى حاكم بر آن اشاره كرد.
عبرت واژه‏اى است كه در قلمرو تربيت كاربرد گسترده‏اى دارد. همه اديان الهى و مكاتب تربيتى، پيروان خود را به درس‏آموزى از سرگذشت پيشينيان و مقايسه موقعيت خود با آنان دعوت مى‏كنند. اسلام نيز به طور گسترده مسلمانان را به سير در آفاق و انفس، تؤام با تفكر و انديشه در سرگذشت ديگران فراخوانده است. شكى نيست كه اين فراخوانى به دليل تأثير چشمگيرى است كه بر عمل و رفتار انسان داشته است.قرآن كريم هفت بار كلمه «عبرت» و اعتبار را به كار برده و اهل بصيرت را بر ان ترغیب کرده است:«
فَاعْتَبِروُا يَا اُولِى الاَبْصَارِ»
پس عبرت بگيريد اى صاحبان چشم.(قران کریم,سوره حشر ,ایه 2)
قرآن در جاى ديگر هدف از بيان داستانها و وقايع تاريخى را عبرت‏پذيرى مى‏داند:
« لَقَدْ كَان فِى قِصَصِهِمْ عِبْرَةٌ لاِوُلِى الالْبَاب»
درسرگذشت آنان درس عبرتى براى صاحبان انديشه بود.(سوره یوسف ,ایه 111)
حضرت على(ع) كه خود قرآن ناطق است با اشاره به برنامه عبرت‏آموزى قرآن، چنين مى‏فرمايد:
«تَدَبَّرُوا آيَاتِ الْقُرْآنِ وَ اعْتَبِرُوا بِهِ فَإِنَّهُ اَبْلَغُ الْعِبَرِ»
در آيه‏هاى قرآن بينديشيد و به (وسيله) آن پندگيريد،زيراكه آيات قرآن رساترين عبرتهاست.(خوانساری,جمال الدین محمد,شرح غررالحکم ودررالحکم,تهران:دانشکاه تهران,1373ج3,ص284,شماره4493)
[/toggle]

فهرست مطالب

چکیده
مقدمه
فصل اول (عبرت)
عبرت چيست؟
آيا عبرت يك روش تربيتى است؟
آسيب ‏شناسى روشى
نتيجه
فصل دوم (فرد، جامعه و عبرت)
اصالت فرد يا جامعه
1- قوانين و سنن
2- روابط سياسي
3- امر به معروف و نهي از منكر
4- آگاهي
5- گسترش معنويت
6- مسخ شدن ارزش ها
7- ايجاد بسترهاي اقتصادي
فصل سوم (خطبه ها)
خطبه ها
امروز پرده ها را کنار مى زنم!
مبارزه حقّ و باطل
پیمان شکنى شما را پیش بینى مى کردم، ولى...
1ـ دید باطن!
چشم و گوش خود را باز کنید
هدایت در پرتو خاندان وحى
توجهى دیگر به مبدأ و معاد
نکته
چگونه تاریخ تکرار مى شود؟
ناپایدارى دنیا
حضور در دادگاه الهى
نکته ها
الف ـ خیل گواهان عمل
2ـ سه جمله پرمعنا
اوصاف دیگرى از پیامبر(صلى الله علیه وآله)
نکته
به گوینده بنگریم یا به سخنش؟!
به قربانگاه هاى قرون پیشین بنگرید
فصل چهارم(عبرت آموزی نوین)
عدم عبرت از عوامل انحطاط و سقوط امتهای پیشین
فصل پنجم(عبرت آموزی)
عبرت آموزی
عبرت در عرصه اعتقادات
نقش عبرت در خودسازی
2ـ پی آمدهای کردار
3ـ کمالهای قابل کسب
نقش عبرت در تربیت
شرط عبرت آموزی
منابع

 

کلمات کلیدی : عبرت، عبرت آموزی ، عبرت در نهج البلاغه ، عبرت آموزی در نهج البلاغهپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
4848_2045578_4908.zip164.1k

اپلیکیشن کتاب آموزش جامع رانندگی ( برای اولین بار در اینترنت)

اپلیکیشن کتاب آموزش جامع رانندگی ( برای اولین بار در اینترنت)               اپلیکیشن کتاب آموزش جامع رانندگی مخصوص اندروید توجه : خرید فقط از طریق مایکت کلیک کنید   اختصاصی پارسی فایل به نام خدا هرگونه کپی برداری از این نرم افزار و دانلود به صورت رایگان ، شرعاً و قانوناً حرام میباشد و تیم سازنده هیچ گونه رضایتی در این خصوص ندارد . قبل از پرداخت درون برنامه ای ، فقط فصل 1 و 6 کتاب فعال میباشد . علت حجم بالای ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان